| | | AAA |

21 marca 2011 13:17 | Kronika Przedszkola

21.03.2011 Pierwszy Dzień Wiosny

Pierwszy Dzień Wiosny w naszej placówce obchodzony jest szczególnie uroczyście. Związany jest z oficjalnym pożegnaniem zimy. Na ten dzień, zgodnie z ludową tradycją, przygotowywana jest kukła zimy oraz kolorowy, barwny gaik. Przed uroczystym wymarszem w każdej grupie nauczyciel zapoznaje dzieci z ludowym zwyczajem topienia Marzanny, symbolu zimy. Wcześniej dzieci uczyły się wiersza G. Troszczyńskiej "Marzanna", który był przewodnim hasłem uroczystego korowodu. W trakcie przemarszu ulicami miasta uczestnicy nieśli barwne kwiaty, symbole wiosny oraz instrumenty perkusyjne. Ich dźwięk miał odstraszać zimę i przegonić ją daleko na biegun. W trakcie przemarszu dzieci śpiewały piosenki o tematyce zimowej i wiosennej. Mogły też zaobserwować pierwsze oznaki wiosny na terenie ogródków działkowych. Punktem kulminacyjnym przemarszu była polanka nad rzeką, gdzie uroczyście żegnały zimę (kukłę) a witały jej następczynię, wiosnę w postaci gaiku. Zima odeszła, aby znów do nas wrócić za rok. Jej miejsce zajął zielony, barwny gaik, z którym dzieci powróciły do placówki.