28 maja 2019 19:30 | Kronika Przedszkola

WYCIECZKA DO ZŁOTEGO STOKU

W dniach 22- 23 maja  grupy "Biedronki" i "Misie" były na wycieczce w Złotym Stoku wraz z rodzicami. Wielką przygodę rozpoczęliśmy od zwiedzania Sztolni Gertrudy.  Do zwiedzania udostępniony został 500-metrowy odcinek Sztolni Gertrudy. W części tej zobaczyliśmy:

• bogatą ekspozycje map i planów kopalni z okresu od XVIII do XX wieku (w tym tajemniczą mapę Sztolni Czarnej)
  • w gablotach dawne narzędzia górnicze i hutnicze , minerały , wystawę lamp górniczych
  • piec muflowy, laboratoryjny piec, w którym wytapiano złoto
  • osiemnasto wieczny wózek do transportu rudy

W bocznych chodnikach, pełniących dawniej funkcję magazynów materiałów wybuchowych, urządzono laboratorium J. Schärfenberga, człowieka, który w pogoni za eliksirem na długowieczność uzyskał z rudy arszenikowej potężną truciznę arszenik. Legenda mówi, że arszenikiem ze Złotego Stoku podtruwany był sam Napoleon. Nasptępnym punktem zwiedzania był skarbiec. To tutaj wizielismy 1066 „złotych” sztabek odpowiadających 16 tonom złota uzyskanym w ciągu całego czasu pracy kopalni tj przez ok. 1000 lat.

Według wierzeń górniczych złota w kopalni pilnowały gnomy. Mówiono, że są to górnicy, którzy zginęli niegdyś w podziemnych zawałach. Gnomy były postrzegane jako życzliwe postacie, które często ratowały górnikom życie. Aby to zrobić, gnom uderzał ponoć patykiem o patyk. Górnik słysząc odgłos, szedł za dźwiękiem, aż trafił do wyjścia. W naszej kopani można spotkać gnoma Szarego, który pojawia się niespodziewanie z migoczącą lampą. Legenda głosi, ze spojrzenie mu w oczy gwarantuje spełnienie marzeń. Jeśli jednak w oczy gnoma spojrzy człowiek zły, może zostać w kopalni na zawsze...

Pod koniec zwiedzania ostatni odcinek trasy przebyliśmy po specjalnie przygotowanej ośmiometrowej zjeżdżalni.Przygodę zakończyliśmy podróżą kopalnianą podziemną kolejką. Kolejnym punktem programu było zwiedzanie Średniowiecznego Parku Techniki. Dawno, dawno temu gdy na świecie nie było elektryczności, silników parowych ani mechanicznych ludzie też potrafili projektować i stawiać olbrzymie budowle. Funkcjonowały zakłady pracy, huty, kuźnie i kopalnie. Dzięki zastosowaniu wyjątkowych urządzeń technicznych przemieszczano olbrzymie ciężary na duże wysokości i odległości. Wszystkie rodzaje średniowiecznych urządzeń technicznych: potężne młyńskie koła, kierat, hutę i stęporowe kruszarki możecie zobaczyć w Średniowiecznym Parku Techniki w Złotym Stoku. Każde urządzenie funkcjonuje i jest w pełni interaktywne –  wystarczy siła własnych mięśni, aby wprawić je w ruch.Dodatkowo na trasie zwiedzania czekał na nas tajemniczy i niezapomniany LABIRYNT STRACHU.

Końcowym punktem wycieczki były wiersze, piosenki i kwiaty przygotowane przez dzieci z okazji Dnia Mamy i Taty.